SZLAK EDUKACYJNO ROWEROWY NATURA 2000

Przedstawiamy Państwu wyjątkowy i niepowtarzalny Szlak edukacyjno rowerowy NATURA 2000 utworzony przez Stowarzyszenie Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej w Opatówku w ramach projektu „Kompleksowa promocja ekologii i edukacji ekologicznej. Budujemy ekologiczne społeczeństwo”, który został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz przez Powiat Kaliski.

To blisko 40 kilometrowa trasa, która stanowi doskonałą propozycję nie tylko na weekendową rodzinną wyprawę, ale i na aktywny wypoczynek w ciągu tygodnia. Z dala od zgiełku miasta i szumu samochodów można wypocząć pod wiatą edukacyjno –informacyjną w Nędzerzewie, obejrzeć stałą wystawę przepięknych zdjęć NATURY 2000, zapoznać się z informacjami znajdującymi się na tablicach prezentujących walory ekologiczne NATURY 2000 na terenie powiatu kaliskiego. Pograć w edukacyjne gry wykonane z drewna w Nędzerzewie. A następnie można wyruszyć w niepowtarzalną podróż, pełną uroku, podziwiając przepiękne widoki Doliny rzeki Swędrni. To wyjątkowe miejsca charakteryzujące się dzikością natury, pewną niedostępnością, a jednocześnie tak urokliwe, że po prostu trzeba je zobaczyć. Miejsca do wypoczynku dla cyklistów znajdują się w Nędzerzewie i w Murowańcu.


Na obszarze Natura 2000 w Nędzerzewie i w Murowańcu nad zalewem zorganizowano dodatkowo punkty edukujące m.in. o segregacji odpadów, tropach zwierząt, ochronie lasów i obszarów chronionych. Służą one do prowadzenia lekcji edukacyjnych w terenie. Punkty wykonało Stowarzyszenia Ludzi Dobrej Woli Ziemi Kaliskiej w ramach projektu „Środowisko ponad wszystko” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.  Dodatkowo  w ramach projektu doznaczono trasę rowerową wokół zbiornika Murowaniec. Co roku przez tą wyjątkową trasę organizowane są rajdy rowerowe Kalisz Murowaniec, by promować niezwykłe bogactwo doliny rzeki Swędrni i Natury 2000. A wszystko to znajduje się w powiecie kaliskim, bo to przecież powiat godny Twojej uwagi.